Varg, born out of longing for the authentic Scandinavian emotion Yearning for functional clothes for the adventures of life. Careful and respectful of our environment. The mix between the rugged sporty and clearly Scandinavian design makes Varg unique.
W Kalix ECO down parka

Kalix W 19/20



SizeXSSMLXL
Back length113115117118119
Front length111113115116118
Chest96102108114120
Waist102108114120126
Bottom120124130136142
Sleeve length7273,57576,578

Note this is product measurements, not body measurements. Compare with an existing garment in your wardrobe. Measurement in cm.

W Kalix ECO down parka

515 

Kalix ECO, är en vadlång kappa tillverkad i återvunnen polyester med Dupont sorona foder. Fodret blåses in panelerna vilket gör den fluffig som en dunkappa. Kalix har en skön passform med breda sneda paneler för en fin silhuett, tvåvägs-YKK dragkedja framtill, zippar i sidorna för bättre rörlighet samt påsydda fickor. Den värmande huvan har fina detaljband med trästoppers samt högre krage för att skydda mot vind. Kalix finns i två fina färger med Varg´s signatur detaljer.

*Modellen är 174 cm och bär storlek M

 

Sammanställning
000000
Färg: FUDGE RUBIN Artikelnr: AW127-W-FUR Categories: ,

Vattenresistent

Den här produkten har ett yttertyg som tål en del stänk, eller någon lätt snöby. Ytan på tyget är behandlad med en så kallad WR (water repelent).

Andas

Materialen i denna produkt absorberar och släpper fukt snabbt, vilket gör att materialet ”andas” Ett material som andas följer kroppens termostat.

Vindtät

Tyger och isolering i denna produkt kommer att hålla dig varm vid blåsiga förhållanden. När vinden blåser blir kyleffekten väsentligt högre jämfört med stilla dagar, så ta en titt utanför innan du bestämmer ditt klädval.

Återvunnen fiber

Vi kan minska påverkan på miljön genom att tillverka produkter av återvunnet material istället för att framställa nytt material. I många av våra jackor och tröjor är polyestern framställd utav återvunnen fiber och vårt ullprogram är gjord i ett material som består av 65 % återvunnen ull.

Produkt information

Vikt: 1,1 kg
Detaljer: Två-vägs YKK dragkedja, två påsydda fickor frampå  med öppning ovanifrån och sidan, logo reflexprint på insidan, ärmslut i lycra, justerbara vävda band i huvan med trästopp, lycraband runt luvan.
Material: Yttermaterial: PFOA/PFOS fri och Bionic vattenresistent 100% nylon. Foder: 100% återvunnen polyester
Foder:  100% Återvunnen polyester Dupont Sorona
Producerad i: China
Tvättråd: Enligt tvättråd, 30 grader, öppna jackan torka liggandes på ställning. När jackan är torr lägg den plant och klappa på fyllningen.