Varg, born out of longing for the authentic Scandinavian emotion Yearning for functional clothes for the adventures of life. Careful and respectful of our environment. The mix between the rugged sporty and clearly Scandinavian design makes Varg unique.
W Gudhjem ullkofta

Gudhjem Cardigan W 19/20



Table title

SizeXSSMLXL
Front length7577798183
Back length7577798183
Chest9095100105110
Waist899499104109
Bottom9499104109114
Sleeve length6970,57273,575

Note this is product measurements, not body measurements. Compare with an existing garment in your wardrobe. Measurement in cm.

W Gudhjem ullkofta

240 

Gudhjem är en mysig längre kofta i fin design. Den är tillverkad i en återvunnen italiensk ull (samma material som i Fårö) med fina detaljer som fickor frampå och ribbad längs med kragen. Koftan stängs frampå med en YKK dragkedja. Perfekt när graderna sjunker.

*Modellen är 174 cm och bär storlek M

Sammanställning
000000
Färg: Off white Artikelnr: AW109-W-OW Categories: ,

Återvunnen fiber

Vi kan minska påverkan på miljön genom att tillverka produkter av återvunnet material istället för att framställa nytt material. I många av våra jackor och tröjor är polyestern framställd utav återvunnen fiber och vårt ullprogram är gjord i ett material som består av 65 % återvunnen ull.

Ull

Ull är ett material som följer kroppens temperaturförändringar, andas när det behövs men ger framförallt ordentligt med värme när temperaturen sjunker. Den naturliga fibern är också lukt resistent vilket resulterar i mindre tvätt och produkten håller sig fräsch.

Andas

Materialen i denna produkt absorberar och släpper fukt snabbt, vilket gör att materialet ”andas” Ett material som andas följer kroppens termostat.

Produkt information

Vikt:  0,6 kg
Detaljer: Ykk dragkedja frampå, två synliga fickor fram, ribbad krage, Varg-logo på ärm.
Material: 65% Ull, 25% Polyamide och 10% Polyester. Det syntetiska i materialet gör att plagget bättre håller formen över tid.
tvättråd/skötselråd: ullprogram/ plantorkas
Producerad i: Litauen