Varg, born out of longing for the authentic Scandinavian emotion Yearning for functional clothes for the adventures of life. Careful and respectful of our environment. The mix between the rugged sporty and clearly Scandinavian design makes Varg unique.
W Fjällnäs merino/tencel polo topp

Blanktjärn Top W 19/20



Table title

SizeXSSMLXL
Front length6264666870
Back length6466687072
Chest7479848994
Waist6671768186
Bottom7984899499
Sleeve length70,57273,57576,5

Note this is product measurements, not body measurements. Compare with an existing garment in your wardrobe. Measurement in cm.

W Fjällnäs merino/tencel polo topp

100 

Nyhet!

Denna eleganta och mjuka polotopp är tillverkad i en blandning av merinoull och tencel. Ett tunt och miljövänligt tyg med fantastisk prestanda. Polon är supermjuk mot kroppen och både värmer och andas samt drar inte till sig lukt. Materialet är lite genomskinligt men ger en fantastisk lyster.  Fungerar utmärkt som en smidigt undertröja kalla vinterdagar. En av våra nya favoriter!

Tyget och plagget är tillverkat i Europa.

*Modellen är 170cm och bär storlek M

Sammanställning
000000
  • W Fjällnäs merino/tencel byxa

    ,
    75 

    W Fjällnäs merino/tencel byxa

    ,
    Nyhet! Elegant och mjuk underställsbyxa, tillverkad i en blandning av merinoull och tencel. Ett tunt och miljövänligt tyg med fantastisk prestanda. Plagget är supermjukt mot kroppen och både värmer och andas samt drar inte till sig lukt. Materialet är lite genomskinligt men ger en fantastisk lyster.  Fungerar utmärkt som ett smidigt och lyxigt underställ kalla vinterdagar. En av våra nya favoriter! Tyget och plagget är tillverkat i Europa. *Modellen är 170cm och bär storlek M
    75 
Artikelnr: AW122-W-DP Categories: ,

Mjuk

Materialet i denna produkt är speciellt utvalt för att vara så mjukt mot kroppen som möjligt.

Andas

Materialen i denna produkt absorberar och släpper fukt snabbt, vilket gör att materialet ”andas” Ett material som andas följer kroppens termostat.

Ull

Ull är ett material som följer kroppens temperaturförändringar, andas när det behövs men ger framförallt ordentligt med värme när temperaturen sjunker. Den naturliga fibern är också lukt resistent vilket resulterar i mindre tvätt och produkten håller sig fräsch.

Produkt information

Vikt:  

0,15 kg

 

 

Detaljer:

 

Polokrage, VARG. texttryck i krage, logotypbroderi.

 

Material:

 

57% tencel, 38% merino ull, 5% lycra

 

Foder:

 

Inget foder

 

Producerad i:

 

Lithuania