Varg, born out of longing for the authentic Scandinavian emotion Yearning for functional clothes for the adventures of life. Careful and respectful of our environment. The mix between the rugged sporty and clearly Scandinavian design makes Varg unique.
W Blanktjärn tröja merinoull

Blanktjärn Top W 19/20



Table title

SizeXSSMLXL
Front length6264666870
Back length6466687072
Chest7479848994
Waist6671768186
Bottom7984899499
Sleeve length70,57273,57576,5

Note this is product measurements, not body measurements. Compare with an existing garment in your wardrobe. Measurement in cm.

W Blanktjärn tröja merinoull

110 

Mjuk underställströja i merinoull med Varg´s mönster instickad på axlar och bröst. Hög kvalitativ merinoull certifierad och producerad av icke-mulesing ullstandard. Matcha gärna tröjan med byxan i samma färg.

*Modellen är 177 cm och bär storlek M

Sammanställning
000000
  • W Blanktjärn underställsbyxa merinoull

    ,
    100 

    W Blanktjärn underställsbyxa merinoull

    ,
    Mjuka underställsbyxor i 100% merinoull. Vargmönster på ovandel av benen och skönt elastiskt band i midjan. Perfekt passform i högkvalitativ icke-mulesing vertifierad merinoull. Denna byxan kommer definitivt hålla dig varm och snygg i ett matchande set med tröjan i samma färg. *Modellen är 174 cm och bär storlek M
    100 
  • W Blanktjärn tröja merinoull

    ,
    110 

    W Blanktjärn tröja merinoull

    ,
    Mjuk underställströja i merinoull med Varg´s mönster instickad på axlar och bröst. Hög kvalitativ merinoull certifierad och producerad av icke-mulesing ullstandard. Matcha gärna tröjan med byxan i samma färg. *Modellen är 174 cm och bär storlek M
    110 
  • OrganoTex© Biocare Wool & Down wash 500 ml

    , , ,
    30 

    OrganoTex© Biocare Wool & Down wash 500 ml

    , , ,
    OrganoTex© BioCare är ett enzymfritt tvättmedel för naturmaterial såsom ull, dun, kashmir, silke och mohair. Tvättmedlet innehåller lanolin som återskapar ullens och dunets naturligt bra egenskaper samt innehåller eukalyptusolja som ger en antibakteriell funktion. Medlet är fritt från fosfor (som bidrar till övergödning i andra tvättmedel) samt är lätt biologiskt nedbrytbar och är baserad på endast naturliga råvaror. ISO 14001, ISO 9001, tillverkad i Sverige
    30 
  • W Blanktjärn underställsbyxa merinoull

    ,
    100 

    W Blanktjärn underställsbyxa merinoull

    ,
    Mjuka underställsbyxor i 100% merinoull. Vargmönster på ovandel av benen och skönt elastiskt band i midjan. Perfekt passform i högkvalitativ icke-mulesing vertifierad merinoull. Denna byxan kommer definitivt hålla dig varm och snygg i ett matchande set med tröjan i samma färg. *Modellen är 174 cm och bär storlek M
    100 
Färg: DARK AUBERGINE Artikelnr: AW101-W-DA Categories: ,

Ull

Ull är ett material som följer kroppens temperaturförändringar, andas när det behövs men ger framförallt ordentligt med värme när temperaturen sjunker. Den naturliga fibern är också lukt resistent vilket resulterar i mindre tvätt och produkten håller sig fräsch.

Andas

Materialen i denna produkt absorberar och släpper fukt snabbt, vilket gör att materialet ”andas” Ett material som andas följer kroppens termostat.

Produkt information

Vikt: 0,3 kg
Detaljer: Vargmönster på bröst och axlar, flatlock sömmar, varglogo i brodyr.
Material: Vargmönstrad stickad icke-mulesing merinoull 100%, 220gsm
Foder: Inget foder
Producerad i: Lithuania