Varg, born out of longing for the authentic Scandinavian emotion Yearning for functional clothes for the adventures of life. Careful and respectful of our environment. The mix between the rugged sporty and clearly Scandinavian design makes Varg unique.
U Sarek lång dunhood

Sarek U FW18



Note this is product measurements, not body measurements.

Compare with an existing garment in your wardrobe.

SizeSMLXL
Back Length107110111114
Front Length107110111114
Chest98106112118
Waist100108114120
Bottom110117123129
Sleeve Length73757882

Table caption

U Sarek lång dunhood

495 

Prisvinnaren Sarek är en lång dunjacka som håller hela kroppen varm. Plagget öppnas och stängs på sidorna och är fylld med certifierat lättviktsdun. Plagget har en dunfylld omlottkrage och huva. Den känns lätt att bära och är användbar i flera olika sammanhang. Fungerar utmärkt vid aktiviteter med låg intensitet eller dra på den efter hög intensiv aktivitet för att förhindra nedkylning. Perfekt för långa dagar utomhus, till exempel vid barnens sportaktiviteter. Bara att hoppa in och njuta av värmen. Sarek Long Down Hood tilldelades pris för bästa klädesplagg på Scandinavian Outdoor Award ”ISPO 2017 i München.

 

Sammanställning
000000
  • U Sarek lång dunhood

    , ,
    495 

    U Sarek lång dunhood

    , ,
    Prisvinnaren Sarek är en lång dunjacka som håller hela kroppen varm. Plagget öppnas och stängs med dragkedja i sidorna och har en dunfylld omlottkrage med huva. Den känns lätt att bära och är användbar i flera olika sammanhang. Fungerar utmärkt vid aktiviteter med låg intensitet eller att dra på efter hög intensiv aktivitet för att förhindra nedkylning. Perfekt för långa dagar utomhus, till exempel vid barnens sportaktiviteter. Bara att hoppa in och njuta av värmen. Sarek Long Down Hood tilldelades pris för bästa klädesplagg på Scandinavian Outdoor Award "ISPO 2017 i München. *Modellen är 170 cm och bär storlek S
    495 
Färg: Green Mix Artikelnr: AW200-U-GRE-MIX-1 Kategorier: , ,

Återvunnen fiber

Vi kan minska påverkan på miljön genom att tillverka produkter av återvunnet material istället för att framställa nytt material. I många av våra jackor och tröjor är polyestern framställd utav återvunnen fiber och vårt ullprogram är gjord i ett material som består av 65 % återvunnen ull.

Dun

Dunfiber som isoleringar, ger bäst värme till minst vikt och är oslagbart mjukt. Dess förmåga att andas gör att kroppen inte blir fuktig och kall, vilket ibland kan vara fallet med täta syntetmaterial. Dunet som vi använder är RDS certifierat (responsible down standard) vilket bland annat betyder att dunet är spårbart, att djuren inte tvångsmatas och att djuren inte plockas levande, dvs. vi använder dun som annars hade gått bort i spill.

Vindtät

Tyger och isolering i denna produkt kommer att hålla dig varm vid blåsiga förhållanden. När vinden blåser blir kyleffekten väsentligt högre jämfört med stilla dagar, så ta en titt utanför innan du bestämmer ditt klädval.

Andas

Materialen i denna produkt absorberar och släpper fukt snabbt, vilket gör att materialet ”andas” Ett material som andas följer kroppens termostat.

Produkt information

Vikt:  0,55kg
Detaljer: Tvåvägs YKK dragkedjor i sidorna, vävda snören till huvan med trässtopp för justering, reflextryck, lycraband runt huva, fickor och armslut.  Tumål, tre fickor varav en med dragkedja, vävt upphängningsband, omlottkrage.
Material: Yttertyg: vattenavvisande 100% återvunnen ripstop.  Foder: 100% nylon
Isolering: 90/10 RDS dun, fill power +750. RDS certifierat (responsible down standard)
Producerad i: Kina